Iesākumam - traģikomiska filoloģiska izskaidrošanās: kur šovasar notiks Olimpiskās spēles? Pekinā vai Beidžingā? Es to vairs droši nezinu. Latviski tā vieta allaž ir saukta par Pekinu, bet ja jau mums ir Īslande, tad - Beidžingā... Labi, paliekam pie tā, ka stāsts būs par Olimpiskajām spēlēm, kuras 2008.g.vasarā notiks Ķīnas galvaspilsētā.
Atzīšos godīgi: lai nu ar ko, bet ne ar ko zaļu, ekoloģisku un vidi saudzējošu Ķīnas vārds manā apziņā līdz vakarvakaram nesaistījās gan. Un tādēļ, tiklīdz izlasīju PLU mājaslapā, ka pirmdienas vakarā vieslektors no Ķīnas stāstīs par to, cik zaļas būs šīsvasaras Olimpiskās spēles, sapratu, ka ir jāiet. Un bija ļoti interesanti. Vispār jau ir tā, ka tikai šeit - lielajā visu iespēju zemē esot - es ieraugu, ar cik visādām lietām zinātnieki nodarbojas. Profesors Bao Maohongs, kuru redzat bildītē, specializējas environmental history (aptuveni tas būtu - vides aizsardzības vēsturē)...
Par ko tad bija stāsts? Sākumu mēs aptuveni atceramies no savām vēstures stundām: viena no Olimpisko spēļu idejām bija arī par "veselo garu, kas veselā miesā mīt". Un plašāk to var pārfrazēt arī līdz dabai, ja pacenšas. Un tieši pēdējos gadu desmitos, kad dabu jau tāpat lielā mērā esam sagandējuši, Olimpiskās spēles un ar tām saistītā milzu cilvēku (gan sportistu, gan skatītāju) pūļu drūzmēšanās vienuviet vairāku nedēļu garumā, izraisa papildu problēmas. Gribi vai negribi, jāsāk par vidi domāt.
Profesors piedāvāja interesantu dažu nesenāko Olimpiāžu klasifikāciju: Maskava - politiskās spēles, Losandželosa - komerciālās (patlaban vienīgās, kas noslēgušās ar krietnu peļņu organizatoriem), Sidneja - videi draudzīgās.
Un īstenībā tieši no šejienes: Starptautiskās olimpiskās komitejas 1993.gadā pieņemtā lēmuma: 2000.g.spēles rīkot Sidnejā, nevis Pekinā, arī sākas stāsts. Tātad - kāpēc ķīnieši toreiz "nedabūja" spēles? Profesors stāstīja, ka toreiz viņi piedāvājuši "atvērtās" un "atklājamās" Ķīnas koncepciju, kamēr Sidneja nākusi ar videi draudzīgām idejām un risinājumiem. Nu ko, zaudēts ir zaudēts, bet ķīnieši ir pacietīgi un spēj mācīties - gan no savām kļūdām, gan no citu veiksmēm.
Un tāpēc šīsvasaras spēles notiks Ķīnā. Protams, tas ir lielisks veids, kā vadošās aprindas savējiem un pasaulei rāda, cik lieliski un pareizi viņi vada valsti, bet tam pāri ir milzīgu apmēru (nu ja, ne tikai Amerikā, arī Ķīnā viss notiek "pa lielam") videi draudzīgi risinājumi.
Jau savā piedāvājumā par Pekinu kā Olimpisko spēļu pilsētu, rīkotāji būtiski akcentējuši tieši vides lietas, kas tiks ņemtas vērā un sakārtotas ar spēlēm saistītās ēkas būvējot un vidi labiekārtojot. Šī ir viena no bildēm, ar ko ķīnieši paši lepojas! Viņi ne tikai ir sākuši nopietni domāt par vides aizsardzību, bet tikuši arī līdz tik praktiskiem darbiem, kā atkritumu šķirošanai. Protams, patlaban tas notiekot "brīvprātīgi piespiedu kārtā", bet labāk tā, kā nekā. Jo vēl burtiski pirms dažiem gadiem, par vides lietām gan praktiski neviens Ķīnā nedomāja. Tagad - rindām vien pasaules presē parādās ziņas un fotogrāfijas ar Ķīnas jaunatklātajiem objektiem, kas visi ir būvēti vismodernākās tehnoloģijas izmantojot un vides prasības ievērojot.
Paskatīsimies mēs arī kopā mazliet no tā visa. Tā kā uz Ķīnu ar kājām ilgi jāiet, ļoti svarīga vieta ir lidosta. Attēlā redzamā burtiski nupat atklātā Pekinas lidosta ir lielākā pasaulē, to (tāpat kā daudzas citas olimpiskās būves), pēc uzvaras konkursā, projektējuši ne-ķīnieši, bet viņi no tā nekaunas - nav vēl tādas pieredzes. Platība - vairāk kā 1 miljons kvadrātmetru. Patlaban tā var apkalpot 43 miljonus pasažieru gadā, bet līdz 2015.gadam to paredzēts vēl paplašināt, dodot iespēju to izmantot 55 miljoniem gadā. Nopietni plāni.
Olimpiskais ciemats, kurā dzīvos sportisti, ir askētisks, taču glīts. Iekšienē - maksimāls videi draudzīgo tehnoloģiju izmantojums. Protams, es te nevaru ne visas bildes salikt, ne aprakstīt, tālab, ja ir interese, paši varat parakāties Olimpiādes mājas lapā.
Taču - cik vienkāršs ir ciemats, tik krāšņas ir sporta būves. Piemēram, šis ir galvenais stadions - "putna ligzda". Ķīnieši paši lepni (un ne bez pamata), stāsta, cik pārdomāti ir plānota sildīšana/dzesēšana, kā izmantoi saules un vēja resursi, cik reizes ūdens tiek reciklēts...
Mēs, latviešu TV vērotāji, šo stadionu redzēsim bieži, jo tajā notiks gan atklāšana un slēgšana, gan vieglatlētikas sacensības. Diezgan bieži pēc Olimpiskajām spēlēm dzirdams, ka tā vai cita celtne tiek nojaukta, taču tas nav Ķīnas gadījums: valsts tik strauji un sekmīgi attīstās, ka visas ēkas viņiem pēc tam būs vajadzīgas. Tas patīkami.
Otra būve, par kuru tikai super-super kategorijās var runāt, ir peldsporta veidiem domātā. Jau no ārpuses iespaidīga, vai ne? Bet arī no iekšpuses - elpa aizraujas! Kā to var izdomāt un realizēt.
Protams, tieši ar šīs, slēgtās ēkas ventilāciju, 95% ūdens reciklēšanu un vislabākās temperatūras uzturēšanu rīkotāji lepojas īpaši. Un ir jau arī iemesls. Ļoti būtiski uzlabojumi esot veikti visā Pekinas ūdens/kanalizācijas saimniecībā un tie skar visus pekiniešus, ne tikai olimpiešus.
Šī bambusniedru audze ir basketbolistu mājvieta. Un nav gluži tā, ka tikai mani, kā basketbolista māmiņu, šis sports interesētu. Mums jau liekas, ka ķīnieši ir maziņi (kā ir, nevaru pateikt, neesmu bijusi), bet kopš Jao Mings kļuvis par NBA zvaigzni, basketbola popularitāte Ķīnā esot neaptverama. Par to patiesi laimīgi ir NBA īpašnieki, jo ķīnieši esot viņu vislielākā (!) skatītāju un saistīto preču pircēju grupa. Mēs no Amerikas redzam, ka ASV basketbolisti pa vienam vai ar visu komandu regulāri dodas "Ķīnas tūrēs".
Šo zinot, kļūst arī saprotams, kāpēc tik centīgi piestrādāts pie zāles iekšpuses. Ceru, ka daļa no jums ir bijuši uz kādu basketbola (nu labi, vai cita sporta) spēli Latvijā un zina, kādas izskatās mūsu sporta zāles. Kad mēs ar Voldiņu bijām uz NBA spēli Sietlā, mums mutes palika vaļā: tik liela un skaista bija arēna. Bet nu šī pārspēj visu! Tīri vai gribas basīti uzspēlēt, vai ne?
Lai nediskriminētu otra bumbotāj-
sporta - futbola fanus, ielieku arī vienu jauku futbola stadiona bildīti. Laimīgie ķīnieši, kam visas šīs ēkas paliks lietošanai pēc spēlēm! Protams, profesoram tika uzdots jautājums: vai no tā, ka milzu nauda tiek izgrūsta Pekinas ekospēlēm, nabadzīgajiem lauciniekiem un parasto pilsētu iedzīvotājiem nav jācieš, jo līdzekļi samazināti. Tā pavisam tieši profesors uz šo jautājumu atbildēt negribēja, bet lielās līnijās sacīja, ka 2 galvenie ieguvumi visiem ir šādi: 1) kaut vai pilienu informācijas par videi draudzīgu saimniekošanu ir saņēmuši visi, tik daudz par to tiek runāts; 2) Pekina ir paraugs visai valstij, un tās idejas un tehnoloģijas, kas vispirms parādās tur, pēc tam izplatās visā valstī. Lai tā būtu, jo Pekinā paveiktais patiesi ir iespaidīgs.
Šis ir velotreks. Interesanti, ka ļoti praktisku apsvērumu dēļ Pekinā un tās apkārtnē notiek milzīgi apzaļumošanas darbi. Agrāk ierasta lieta galvaspilsētā esot bijušas smilšu vētras. Nu to aizkavēšanai gan gar ceļiem, gan vienkārši lielos masīvos vai veidojot parkus, tiek stādīts milzums koku. Un tad jau arī gaiss kļūs labāks un skats acij tīkamāks...
Vēl profesoram tika jautāts, cik no visa ir valdības obligātie pasākumi un cik - sabiedrības un nevalstisko organizāciju aktivitātes. Un te nu dzirdējām ļoti interesantu lietu. Jā, protams, Ķīnā nevalstiskajām organizācijām agrāk nekāda lielā vaļa nebija ļauta. Bet tagad, gatavojoties Olimpiādei bija milzu darbi jāveic ne vien būvniecībā, bet arī sabiedrības audzināšanā un iesaistīšanā: valodas jāmācās, vides jāsakārto un arī tīra jāuztur, atkritumi šķirot jāmācās. Un rezultātā valdība finansē nevalstisko organizāciju darbību un attīstību! Kas notiks pēc olimpiādes? Profesors izteica cerību, ka brīvību, drosmi un darboties prasmi, ko šīs organizācijas ieguvušas šajā "siltumnīcas attīstības" periodā tām vairs atņemt nevarēs un līdz ar to ne vien vides lietas būs plašāku skanējumu ieguvušas, bet arī sabiedrības aktivitāte.
Neatkarīgi no tā, vai esat nopirkuši biļetes uz Dziesmu svētkiem, Olimpiskajām spēlēm vai tāpat vien pie datora sēžat, kādu frāzi ķīniešu valodā iemācīties (vai vismaz noklausīties) nebūs par skādi. To var izdarīt speciāli izveidotā Olimpiādes mājas lapas sadaļā, kur katru dienu parādās pa jaunai frāzei: gan ķīniešu valodā, lai ārzemnieki mācās, gan vairākās starptautiskajās valodās - lai ķīnieši mācās. Asprātīgi. Pamēģiniet jūs arī!
otrdiena, 2008. gada 11. marts
Abonēt:
Ziņas komentāri (Atom)
3 komentāri:
Pārsteidzoši!
Man arī līdz šim šķita, ka visa sintētikas industrija nāk no Ķīnas un atrodas tur! Bet, neskati vīru no cepures...!
Jā, redz kā var sanākt, kad biju Ēģiptē, diezgan bieži bija izvietoti reklāmas uzraksti ar to Beijingu, nobrīnījos, it kā sekoju sporta aktivitātēm, bet nesapratu kas tur domāts.
Olimpiskie riņķi ar tur bij savilkti, bet tas mistiskais Beijings 2008. ...!Prātā līdz olimpiādes sākumam neienāktu par ko ir runa.
Tagad viss ir skaidrs!
Nu Tu gan esi daudz un labi sarakstiijusi. Es tagad arii sso to par olimpiaadi zinu..vieniigi veeljoproojaam rakaajos pa mis...
Nu Tu gan esi daudz un labi sarakstiijusi. Es tagad arii sso to par olimpiaadi zinu..vieniigi veeljoproojaam rakaajos pa mis...
Ierakstīt komentāru